Приватизувати ділянку землі під будинком – розумне рішення для домовласника. Щоб виконати процедуру за всіма правилами, необхідно врахувати основні аспекти. Приватизація земельної ділянки під будинком суттєво підвищує ліквідність активу: в наявності приватна власність на об’єкт нерухомості та землю з чинними документами. Як приватизувати земельну ділянку під житловим будинком у 2024 році, пояснюють експерти-землевпорядники порталу Нерухомість 360°.
Приватизація землі під житловими, садовими та дачними будинками у 2024 році дозволена
Це важливо: в умовах воєнного стану введені суттєві обмеження на підготовку землевпорядної документації та передачу у приватну власність державних та комунальних земель. Наявність на земельній ділянці житлового, дачного або садового будинку дозволяє власнику здійснити приватизацію у 2024 році.
Важливо! Об’єкт нерухомості має відповідати таким критеріям:
- цільове призначення – житло, дача, садовий будинок;
- відсутні самовільно побудовані споруди, технічний паспорт об’єкту нерухомості відповідає реальному стану об’єкту;
- об’єкт нерухомості офіційно пройшов державну реєстрацію у ДРРП (Державний реєстр речових прав на нерухоме майно)/.
Безоплатна приватизація землі під будинком
Власник будинку має право на безоплатну приватизацію землі, якщо він раніше не скористався таким правом. Норми безоплатної приватизації:
- дача до 10 соток включно, садівництво до 12 соток;
- житловий будинок у місті до 10 соток, у селищі до 15 соток, у сели до 25 соток.
Надлишки землі, у випадку їх наявності, можна буде приватизувати після закінчення військового стану.
Приватизація землі під будинком здійснюється за спрощеною процедурою
Стандартний алгоритм приватизації землі передбачає розгляд питання та винесення позитивного рішення щодо надання згоди на розробку документації із землеустрою на сесії місцевої ради або уповноваженими органами державної влади. Це мінімум 1-2 місяці. Для приватизації землі під житловим будинком власник має право без рішення сесії одразу замовляти технічну документації із землеустрою.
Основні етапи приватизації землі під житловим будинком:
- Консультація землевпорядника.
- Збір документів – підтвердження право власності на нерухомість, технічний паспорт, документи, що підтверджують особу власника об’єкту нерухомості.
- Створення технічної документації: виїзд на місцевість, встановлення меж, кадастрова зйомка, камеральні перевірки, збір необхідних погоджень; строк до 6 місяців.
- Реєстрація земельної ділянки у Земельному кадастрі. Присвоєння кадастрового номеру, отримання Витягу з ДЗК.
- Затвердження технічної документації сесією місцевої ради або уповноваженим держорганом.
- Державна реєстрація права власності на земельну ділянку у ДРРП.
Для приватизації землі під садовим або дачним будинком додатково потрібно отримати підтвердження членства у кооперативі та викопіювання із точним розташуванням ділянки. Якщо розпочати процес приватизації землі взимку 2024 року, восени реально повністю завершити всю процедуру.