Зростання попиту на власну генерацію, розміщення сонячних електростанцій на дахах муніципальних будівель та промислових об’єктів, перші результати Net Billing та інші прогнози на 2024 рік.
Можливо сміливо стверджувати, що тренд на розміщення сонячних електростанцій для власного споживання на дахах виробничих об’єктів та муніципальних будівель збережеться у 2024 році. Основна причина — високі тарифи на електроенергію для підприємств, які зараз у середньому становлять 7 гривень за кіловат-годину. А також постійні розмови про їхнє можливе підвищення до 11-12 гривень.
Встановлення сонячних панелей: ціна та окупність
Прийняті у 2023 році поправки до закону про альтернативну енергетику були схвально сприйняті учасниками ринків, але більшість положень так і залишилися на папері. Найбільше питань виникло до широко розрекламованих систем Net Billing, яка мала замінити собою, хоча б частково, зелений тариф:
- До кінця року так і не з’явилася нормативна база, яка б регулювала як сам процес підключення та роботи з Net Billing, так і умови оплати.
- Net Billing може так і не заробити, оскільки електрику, вироблену сонячними електростанціями в денний час, пропонується купувати за дуже низькою ціною, 20-30 копійок за кВт-год. При цьому вартість електроенергії увечері зберігається високою. Така ціна не компенсує витрат, пов’язаних із нарощуванням потужності — як і раніше проєкти передбачатимуть лише часткове покриття власного споживання. Термін окупності додаткової потужності за такої низької ціни закупівлі виробленої електрики виявиться дуже великим.
- Неясним залишається і процес сальдування відпуску електроенергії — більш чітко він визначений тільки для сонячних станцій потужністю 1 МВт, воно проводитиметься за підсумками року. Для менш потужних станцій, наприклад у 500 кВт, норма не встановлена, але якщо сальдування проводитиметься за підсумками місяця, то влітку робота таких СЕС буде нерентабельною.
Можливо сміливо прогнозувати, що тенденція на розміщення сонячних електростанцій на дахах не просто збережеться, а й посилиться. Насамперед коштом тих власників підприємств, які обрали вичікувальну тактику. Вважаючи за краще спостерігати за тими, хто ризикнув вкластися в встановлення сонячних електростанцій. Майже через рік багато їхніх побоювань розсіялися, адже СЕС показали свою ефективність. У 2023 році термін окупності сонячної електростанції склав близько 2-3 років, залежно від встановленого обладнання, його продуктивності, географічної широти та інших параметрів. І якщо будівництво сонячних електростанцій в Україні у комунальній сфері проводилося здебільшого коштом грантової допомоги, то банківський сектор готовий розпочати активно кредитувати підприємства.