Вчені стали на крок ближче до створення протипухлинних препаратів нового покоління. Ці лікарські засоби, що активуються світлом, діятимуть на ракові клітини максимально прицільно.
Дослідникам з Університету Східної Англії (University of East Anglia) вдалося створити фрагменти антитіл, які специфічно зв’язуються з певними мішенями і активуються світлом. Щоб активувати такий препарат, передбачається використовувати діоди, поміщені прямо в пухлинну тканину. Це лікування має стати максимально прицільним. Пухлинні клітини будуть гинути, а навколишня здорова тканина не постраждає.
Доктор Аміт Сачдева (Amit Sachdeva), який керував дослідженням, розповідає:
«Наявні протипухлинні засоби, такі як хіміопрепарати, ефективно знищують ракові клітини, але можуть зашкодити й іншим клітинам в організмі, які швидко розмножуються, наприклад, у шкірі, червоному кістковому мозку. Через це виникають побічні ефекти. Наприклад, поширені такі небажані явища, як випадіння волосся, нудота, слабкість і відчуття втоми. У деяких пацієнтів знижується рівень лейкоцитів у крові та підвищується ризик розвитку небезпечних інфекцій.
Нам дуже хотілося створити нові методи лікування, які діють більш цілеспрямовано і не мають таких побічних ефектів.»
Наразі вже створено протипухлинні препарати на основі антитіл та їхніх фрагментів. Вони діють прицільніше, безпечніші, краще переносяться пацієнтами, але все ж можуть спричиняти деякі побічні ефекти, тому що рецептори до цих антитіл присутні і в здорових клітинах.
А поки що рекомендуємо ознайомитись з методами лікування раку в клініці «JMC». Переходьте за посиланням: https://jmc.org.ua/ru/ximioterapiya.
Антитіла + ультрафіолет
Цього разу вченим вдалося створити фрагменти антитіл, які зв’язуються зі своїми мішенями під дією ультрафіолетового світла певної довжини хвилі. У підсумку утворюється так званий ковалентний зв’язок. Учені порівнюють його з явищем, коли два шматки пластику сильно нагрівають, і вони спаюються один з одним.
Таким чином, можна активувати ліки максимально вибірково тільки в пухлинній тканині. Якщо новоутворення розташоване на шкірі, то можна просто посвітити на це місце ультрафіолетовими променями. Якщо ж пухлина глибоко в тілі, то в неї імплантують невеликий світлодіод.
Такий прицільний вплив дасть змогу активувати антитіла тільки в пухлині. Якщо вони і потрапили в здорові тканини, то залишаться там неактивними. Таким чином, вдасться домогтися двох ефектів: посилити дію препарату на пухлинну тканину і мінімізувати ризик побічних ефектів.
Автори зазначають, що новий метод працюватиме тільки при великих пухлинах. Використовувати його при злоякісних захворюваннях крові, наприклад, лейкозах, не вийде, оскільки злоякісні клітини циркулюють по всьому кровотоку, і їх неможливо опромінити прицільно.
Якщо подальші дослідження пройдуть успішно, то протягом 5-10 років світлоактивована імунотерапія вже може бути схвалена для застосування в клінічній практиці. Ця розробка стала можлива завдяки зусиллям дослідницьких груп з усього світу, – кожна з них внесла свою лепту в кінцевий результат.
«Чарівна куля», яка точно й ефективно б’є по осередку захворювання, не впливаючи на здорові тканини і не викликає побічних ефектів – давня мрія лікарів. Сучасна онкологія планомірно рухається в цей бік. Раніше в розпорядженні лікарів були тільки хіміопрепарати, які атакують без розбору всі клітини, що швидко розмножуються. Потім з’явилися таргетні препарати, що атакують тільки певні молекули-мішені. Сучасні імунопрепарати – інгібітори контрольних точок – теж діють дуже прицільно. У медичному центрі «JMC» є в наявності всі ці групи препаратів, наші лікарі готові приступити до лікування максимально оперативно.